Mało osób słyszało o czymś takim jak „WiFi Calling”. To bardzo pożyteczna usługa, która sprawi, że będziecie mogli za granicą dzwonić do Polski nawet za darmo. Jak ją włączyć i co to w ogóle jest? …

„WI FI CALLING” – CO TO JEST I JAK TO DZIAŁA?

Choć „WiFi Calling” jest dostępne w polskich sieciach od kilku miesięcy, to mimo to nadal mało kto wie co to jest i jak z tego korzystać. Zacznijmy od podstawy. Dzięki „WiFi Calling” możemy wysyłać i odbierać SMS-y, a także dzwonić będąc jedynie w zasięgu WiFi. Oznacza to, że również możemy korzystać z usługi tam, gdzie nie ma zasięgu naszej sieci, a jest jedynie internet. Co więcej, dzięki temu jakość połączenia jest lepsza w tzw. jakości „HD Voice”.

W praktyce wygląda to tak: wyjechaliśmy do Berlina, USA, czy jakiegokolwiek innego kraju. Tam mamy włączony tryb samolotowy, by nie płacić horrendalnych rachunków. Mimo to możemy dzwonić,  wysyłać SMS-y i odpisywać na przychodzące wiadomości. Koszty tych usług będą takie, jakbyśmy w danym momencie przebywali w Polsce, a nie w realnym kraju, w którym akurat jesteśmy. Czyli jeśli w naszym kraju mamy abonament z rozmowami bez limitu, to włączając „WiFi Calling” również tak będzie. Co więcej, jeśli będziemy w przytoczonych Stanach Zjednoczonych, to dzwoniąc przez WiFi Calling na numer amerykański, zapłacimy taką stawkę, jaką byśmy płacili będąc aktualnie w Polsce.

 

ILE TO KOSZTUJE?

Włączenie samej usługi u większości (a właściwie chyba u wszystkich) polskich operatorów jest darmowe. Zazwyczaj trzeba jedynie uaktywnić „WiFi Calling” w swoim telefonie. Dalej, po włączeniu wifi, obok nazwy operatora pojawi się napis „Wi-Fi Calling”.

 

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z „WIFI CALLING”?

Z „WiFi Calling” mogą korzystać przede wszystkim użytkownicy nowszych modeli telefonów. Które modele dokładnie – tej informacji musicie już szukać na stronach swojego operatora. Na pewno ta usługa jest aktywna w najnowszej wersji iOS, instalowanej na iPhone’ach. Testowałem – to rzeczywiście działa. I prawdą jest, że jakość połączeń jest zdecydowanie lepsza. Do tej pory miałem duży kłopot z zasięgiem w moim domu. Po aktywowaniu „WiFi Calling” problem został rozwiązany. A samo włączenie usługi, to dosłownie trzy kliknięcia.

PS-co się dzieje w momencie, gdy tracimy zasięg wifi? Wówczas połączenie telefoniczne, uzyskane przez „WiFi Calling”, zostaje przerwane, by nie naciągać nas na koszty. Tak jest w teorii – jak wygląda to w praktyce, nie mam pojęcia.

PS2-pojawiają się wątpliwości co do tego, czy „WiFi Calling” obejmuje również wiadomość MMS. Polecam o nie dopytać przed wyjazdem za granicę, jeśli mocno Wam na nich zależy.