Idą duże zmiany w liniach lotniczych Ryanair. Od 1 listopada na pokład pasażerowie będą mogli zabrać jedynie małą torbę o wymiarach 40x20x25. 

 

Natomiast za bagaż podręczny (czyli np. popularną „kabinówkę o wymiarach maksymalnych 55x40x20 cm, wadze – 10 kg) będziemy musieli dopłacić – tutaj mamy dwie opcje:

  • Wykupienie priorytetowego boardingu (6/8 EUR od osoby), pozwalający wziąć dwie sztuki bagażu
  • Nadanie bagażu przy stanowisku odprawy (8 EUR przy zakupie bilety w momencie rezerwacji, 10 EUR, gdy dokupujemy bagaż później)

 

Cytat z oficjalnej strony Ryanaira:

Nowe zasady dotyczące Bagażu (wchodzące w życie 1-ego listopada 2018 roku)

Od pierwszego listopada 2018 roku, klienci bez wykupionego priorytetu, którzy chcieliby wnieść na pokład drugą, wiekszą walizkę z kołkami (10kg) muszą wykupić 10kg walizkę do odprawy za £/€8 w trakcie dokonywania rezerwacji lub £/€10 jeżeli zostanie dodana po zrobieniu rezerwacji do 40 minut przed wylotem.

10kg walizki muszą zostać oddane w punktach odprawy przed udaniem sie do kontroli celnej. Klienci bez wykupionego priorytetu, którzy nie dodali bagażu do rezerwacji, mogą wykupić 10kg bagaż na kółkach w punkcie odprawy na lonisku za £/€20 lub za £/€25 w bramce przed wejściem na pokład.

 

Bagaż musi wówczas zostać odebrany z taśmy na lotnisku docelowym. 

 

*Prosimy o uwagę:Powyższe zasady bedą wdrożone do wszystkich rezerwacji dokonanych pierwszego września 2018 roku, jak również do wszystkich rezerwacji zrobionym po tej dacie na loty od pierwszego listopada oraz późniejsze.

 

Głównymi zaletami tej nowej polityki będą zmniejszone opóźnienia lotów i opcja tańszego bagażu głównego. Dodatkowymi korzyściami dla klientów będzie możliwość zapakowania większej ilości płynów do walizki na kółkach o wadze 10kg i przejścia do bramki z „wolnymi rękami”. Zwiększyliśmy także dozwolony rozmiar bezpłatnej małej torby podręcznej o 43% z 35 x 20 x 20 cm do 40 x 20 x 25 cm.

 

Jakie są zmiany w porównaniu z obecną polityką?

Obecnie pasażerowie bez pierwszeństwa mogą podóżować z małym bagażem podręcznym na pokładzie, a drugi, większy jest bezpłatnie przewożony w luku.   

Większy bagaż jest odbierany przy bramce (gate) i umieszczany bezpłatnie w luku, co może prowadzić do konieczności załadowania dodatkowych 120 bagaży, które mogą powodować opóźnienia.

Od 1 listopada pasażerowie bez pierwszeństwa będą podróżowali jedynie z 1 małym bagażem podręcznym. Tylko pasażerowie z priorytetem będą mogli podróżować z 2 bagażami.

 

Co jeśli mały bagaż nie spełnia wymogów i przekracza dozwolone wymiary?

W przypadku, gdy bagaż podręczny przekracza dozwolone wymiary, zostanie on odebrany przy bramce (gate) i umieszczony w luku bagażowym. Koszt przewozu bagażu w luku wynosi 120 zł.

 

Gdzie powinny być umieszczone małe bagaże podręczne na pokładzie samolotu?

Małe bagaże powinny być umieszczone pod poprzedzającym fotelem.

 

Ile dużych bagaży podręcznych mieści się w kabinie?

W schowkach można umieścić prawie 100 dużych bagaży podręcznych pasażerów z pierwszeństwem.

 

Co w przypadku, gdy ponad 100 osób chce wykupić pierwszeństwo?

Nie ma takiej możliwości, pierwszeństwo na dany lot może wykupić maksymalnie 95 osób.ght (na 189).  

 

Co w przypadku niemowląt, czy rodzice nadal mogą zabrać na pokład dodatkowy bagaż?

Tak, rodzice niemowlęcia (dziecka poniżej 2 lat) nadal mogą zabrać na pokład dodatkowy 5kg bagaż podręczny.

 

Co w przypadku pasażerów podróżujących ze sprzętem medycznym?

Sprzęt medyczny może nadal być bezpłatnie przewożony w kabinie, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia tego faktu w zespole asysty.

 

Więcej na temat (wymiaru bagażu Ryanair) przeczytacie << tutaj >>