Soda oczyszczona to jeden z najbardziej niedocenianych przez nas produktów. Jest tania (ok. 80 groszy za 80 gram), a przy tym ma mnóstwo zastosowań. O to kilka z nich. Przeczytajcie, bo warto!

 

Soda oczyszczona nie dość, że pochłania zapachy, to na domiar tego neutralizuje kwasy, a przy tym jest delikatnie żrąca, dzięki czemu może służyć np. za udrożniacz do rur!

 

 

Najpopularniejsze zastosowania sody oczyszczonej:
  1. udrażnianie rur – do suchego odpływu wsyp pół opakowania sody oczyszczonej. Następnie pozostaw na 5 minut. Po tym czasie wlej szklankę octu winnego. Po 10 minutach (inni zalecają nawet 20) przepłucz odpływ gorącą wodą.
  2. czyszczenie brudnych naczyń – przypalone garnki, kubki ubrudzone osadami po herbacie – to wszystko można wyczyścić, obsypując wnętrze naczynia sodą. Dalej zostawiamy na kilka minut, po czym zalewamy ciepłą wodą i przemywamy. To działa!
  3. nieprzyjemny zapach z ust – wsyp łyżeczkę sody do szklanki wody i wypłucz taką miksturą jamę ustną.
  4. pochłaniacz zapachów z lodówki –  wysyp pół opakowania sody na mały talerzy i zostaw wewnątrz lodówki
  5. nieprzyjemny zapach z butów – zasyp je sodą do czyszczenia, wsypując do środka odrobinę. Taką „zasypkę” zostaw na noc, po czym kolejnego dnia wytrzep sodę i przemyj wilgotną szmatką buty.