Kwestia z pozoru błaha. Jednak w praktyce zdeycydowanie warta uwagi, bowiem niska temperatura wbrew powszechnym oczekiwaniom nie służy wielu produktom. Są takie, które wiele tracą na jakości. Właściwe przechowywanie żywności jest szczególnie ważne po okresie świątecznym, gdy na stołach zostaje jeszcze dużo jedzenia. Jak poprawnie układać żywność w lodówce, żeby dłużej zachowała świeżość?

 

Co powinno się przechowywać w lodówce?

Grzyby surowe takie, jak boczniaki i pieczarki należy schować do lodówki, żeby nie spleśniały. Tak samo należy postępować w przypadku kiszonej kapusty. Sałatę i seler naciowy powinno się trzymać luzem bez folii, gdyż w szczelnie zamkniętym opakowaniu i ciepłym pomieszczeniu tworzą się groźne azotyny. Przekrojone warzywa i owoce — produkty, które nie są całe, muszą być trzymane w lodówce, inaczej pojawią się na nich bakterie, przez które zaczną gnić. Olej lniany szybko się utlenia i może szybko zjełczeć, jeśli będzie trzymany w szafce. Otwarte przetwory warzywne trzeba schować do lodówki, aby ograniczyć namnażanie się bakterii. Marchew, pietruszka, seler — trzymane w niskiej temperaturze wolniej więdną i się starzeją.

 

Czego nie należy trzymać w lodówce?

Z wyjątkiem oleju lnianego, oleje roślinne oraz oliwa z oliwek nie lubią zimna. Niska temperatura powoduje zmianę ich smaku, oliwa mętnieje. Nie znoszą też światła — pozbawia je witaminy E. Dlatego najlepiej je przechowywać w kuchennej szafce. Pomidory również nie powinny być przechowywane w lodówce, bo pod wpływem zimna zaczynają chorować i pojawiają się na ich skórce plamy i przebarwienia. Takie zmiany na skórce mogą zmieniać smak produktu. Dodatkowo przy pomidorach nie należy trzymać ogórków, gdyż szybciej zżółkną. Pomidory, ogórki czy owoce tropikalne najlepiej czują się w temperaturze 10-12 stopni. Wyjątkiem jest owoc kiwi, który dobrze znosi zimno. Z kolei ziemniaki przechowywane dłużej w lodówce robią się słodkie. Najlepiej przechowywać je w szafce lub suchym miejscu. Cebula pozostawiona w lodówce zacznie szybko mięknąć i pleśnieć, pozostawiając nieprzyjemny zapach. Podobnie czosnek. Jeśli został już obrany, to należy zużyć pozostałe ząbki czosnku w ciągu kilku kolejnych dni. W lodówce nie powinno się również trzymać kawy, ponieważ w opakowaniu skrapla się para wodna. Lepiej trzymać ją w suchej i ciemnej szafce, gdzie nie zwilgotnieje. Kawa straci w ten sposób swój aromat oraz wchłonie zapach z lodówki, co niekorzystnie wpływa na jej smak.

 

W opakowaniu czy bez?

Przechowywane w lodówce produkty nie mogą być zamknięte w foliowych torbach. W takich opakowaniach warzywa i owoce fermentują, przez co zmienia się ich zapach i smak. W zależności skąd pochodzą dane rośliny, temperatura lodówkowa może być dla nich szkodliwa. Nie należy również przeładowywać lodówki – zbyt duża ilość produktów żywnościowych utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza w jej wnętrzu. W zamrażalniku inaczej niż w lodówce, produkty spożywcze powinny leżeć blisko siebie. Im bardziej wypełniona zamrażarka tym chłodzenie jest wydajniejsze i zużywa mniej prądu. Warto wybrać taką zamrażarkę, która mrozi w jak najkrótszym czasie. Im szybciej bowiem produkt zostanie zamrożony, tym lepszą będzie miał jakość. Dzieje się tak ze względu na powstające w żywności kryształki lodu, które są mniejsze, jeżeli produkt mrozi się szybciej. Woda, która zamarza, zwiększa objętość, powodując niszczenie wewnętrznej struktury jedzenia.

 

Górna czy dolna półka?

Ułożenie produktów w lodówce odgrywa ważną rolę ze względu na występujące w niej różnice temperatur. Najchłodniejszym miejscem w lodówce są zwykle dolne półki, gdzie jest około 1-2 stopni Celsjusza. To właśnie tam należy umieszczać produkty wymagające najniższych temperatur, takie jak surowe mięso i ryby. Jeśli znajdują się poza hermetycznym opakowaniem od producenta to nie powinno się ich przechowywać dłużej niż przez 1-2 dni. W szufladach i komorach znajdujących się na dole lodówki zwykle panuje temperatura około 2-3 stopni Celsjusza. Najczęściej są przeznaczone do przechowywania świeżych warzyw i owoców. Na półkach środkowych najlepiej umieszczać to, co mamy zamiar zjeść wkrótce, a co wymaga niskiej temperatury przechowywania, między innymi wędliny i nabiał (w szczególności jajka i twaróg). Na półkach położonych najwyżej (około 3 stopni Celsjusza) powinno się trzymać produkty, które są szczelnie zamknięte lub nie wymagają niskiej temperatury. Jest to odpowiednie miejsce do przechowywania przetworów oraz gotowych ciast i potraw. Co ważne, gotowane dania zawsze należy ostudzić i dopiero wtedy można je wstawić do lodówki. Natomiast najcieplejszym miejscem w lodówce są drzwi od lodówki, gdzie temperatura wynosi około 3-4 stopnie Celsjusza. To najlepsze miejsce do trzymania produktów, które nie wymagają niskich temperatur, takich jak napoje czy ketchup, musztarda i majonez. Warto tu również trzymać olej lniany, który wymaga przechowywania w chłodzie.

 

Zamrażanie żywności

Mrożenie produktów pozwala wydłużyć ich termin spożycia. Podczas mrożenia nie zmienia się struktura białek i żywność nie traci witamin. Należy jednak pamiętać, że nawet zamrożone produkty mogą się zepsuć i powinno się je wykorzystać w określonym czasie. Surowe mięso można trzymać zamrożone przez maksymalnie 3-4 miesiące. Mięsem, które psuje się znacznie wolniej od wieprzowiny i drobiu jest wołowina. Owoce i warzywa po zamrożeniu zachowują świeżość nawet do 12 miesięcy. Powinny być jednak wcześniej oczyszczone, osuszone i pozbawione szypułek. Kupione mrożonki należy wykorzystać zgodnie z terminem ważności podanym na opakowaniu. Z kolei potrawy przyrządzone przez nas samych możemy trzymać zamrożone do 6 miesięcy.

Jedną z najlepszych metod ochrony żywności przed czynnikami zewnętrznymi jest jej mrożenie.
Decydując się na zamrażanie jedzenia, należy jednak pamiętać, że zamrażać można jedynie żywność bezwzględnie świeżą, wówczas bowiem przedłuża się jej trwałość. Niestety jedzenie mrożone metodą „domową” traci na jakości. Dlatego warto korzystać z wyspecjalizowanych sklepów oferujących najwyższej jakości mrożonki z gwarancją dostawy zamrożonych produktów bez względu na warunki atmosferyczne — komentuje Maciej Radziwiłł, CEO w IceFood.pl.

 

źródło cytatu: materiał prasowy IceFood.pl