Podróże to nie tylko przyjemności, ale i czasem również – niespodziewane problemy. Co robić, gdy zgubić się paszport? Gdzie i komu to zgłosić. Zapraszam do krótkiego poradnika na ten temat.

 

Tutaj właściwie wszystko na ten temat mówi strona Ministerstwa Cyfryzacji :

 

Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Zgłoś to jak najszybciej w punkcie paszportowym, a w przypadku kradzieży dodatkowo na komisariacie policji. Jeśli jesteś za granicą – sprawę możesz zgłosić w konsulacie. Dopiero po twoim zgłoszeniu urzędnik anuluje paszport. Jeśli znajdziesz czyjś paszport, pomóż innej osobie i również zgłoś taką sytuację.

 

Dlaczego warto zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu

Dzięki temu dbasz o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie anulujesz paszportu – złodziej może na przykład podszyć się pod ciebie i wziąć kredyt.

 

Kto może zgłosić utratę albo uszkodzenie paszportu

  • każdy, kto zgubił swój paszport i każdy komu paszport ukradziono albo kogo paszport uległ uszkodzeniu,
  • rodzic albo opiekun prawny może zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu w imieniu osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (dzieci do 18 roku życia) oraz osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej,
  • osoba, która znalazła czyjś paszport.

Co przygotować

  • uszkodzony paszport – jeśli twój paszport jest uszkodzony,
  • dowód osobisty,
  • inny dokument ze zdjęciem, na przykład prawo jazdy, paszport innego kraju albo legitymację szkolną czy studencką – jeśli nie masz ważnego dowodu osobistego.

 

Zgłaszanie ZGUBIONEGO PASZPORTU w Polsce:

Gdzie zgłosić utratę lub uszkodzenie paszportu

W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. W przypadku kradzieży dodatkowo na komisariacie policji.

Ile będziesz czekać

Urzędnik przyjmie twoje zgłoszenie od razu. Napiszesz przy nim oświadczenie o okolicznościach utraty lub zagubienia, a on anuluje ten paszport w ewidencji paszportów.

Pamiętaj, gdy urzędnik anuluje paszport – nie będzie mógł tego cofnąć.

Podczas tej samej wizyty w punkcie paszportowym możesz od razu złożyć wniosek o nowy paszport.

Ile zapłacisz

Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

Za nowy paszport zapłacisz 140 zł – jeśli nie masz żadnej ulgi ani zniżki. Sprawdź, jakie są zniżki i ulgi za paszport.

Opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa – jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport. Oceni to urzędnik na podstawie twojego oświadczenia.

 

 

Zgłaszanie ZGUBIONEGO PASZPORTU ZA GRANICĄ:

Gdzie zgłosić utratę lub uszkodzenie paszportu

W najbliższym polskim konsulacie. Sprawdź dane kontaktowe na stronie Ministerstwa Spraw ZagranicznychW przypadku kradzieży dodatkowo na komisariacie policji.

Ile będziesz czekać

Konsul przyjmie twoje zgłoszenie od razu. Napiszesz przy nim oświadczenie o okolicznościach utraty lub zagubienia, a on anuluje twój paszport w ewidencji paszportów.

Pamiętaj, gdy konsul anuluje paszport – nie będzie mógł tego cofnąć.

Podczas tej samej wizyty w konsulacie możesz od razu złożyć wniosek o nowy paszport.

Ile zapłacisz

Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

Wyrobienie nowego paszportu jest płatne. Informację o opłacie znajdziesz na stronie polskiego konsulatu z kraju, w którym chcesz dostać paszport.

Opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa – jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport. Oceni to konsul na podstawie twojego oświadczenia.

 

 

Źródło cytatu oraz więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.