Egzamin adwokacki 2018 coraz bliżej. Zostało do niego nieco ponad trzy miesiące. Dzisiaj mam dla Was recenzję kolejnych tytułów, które znacznie ułatwią Wam naukę, przygotowując się do bloku z prawa karnego. Czas na recenzję komentarzy Kodeksu postępowania karnego i Kodeksu karnego…
Kodeks postępowania karnego. Komentarz – Jerzy Skorupka – recenzja
1925. Dokładnie tyle stron liczy 3. wydanie komentarza do Kodeksu Postępowania Karnego pod redakcją profesora Jerzego Skorupki. Cena: 349 złotych, seria KOMENTARZE KODEKSOWE. W środku, poza tak oczywistymi dodatkami, jak wykaz skrótów, jest też zdrapka z kodem dającym dostęp do SIP-u Legalisa (Sytem Informacji Prawnej) do 25 listopada 2018 roku. To tylko dodatki, spójrzmy na najistotniejszą zawartość komentarza.
Tutaj oddaję głos prawniczce, autorce bloga „Kodeks Na Talerzu”, która najlepiej oceni recenzowaną pozycję. Mianowicie, na początku każdego działu mamy obszerny zbiór literatury, na podstawie której został przygotowany komentarz. Każde zagadnienie jest szczegółowo skomentowane, nierzadko z dodatkowym odesłaniem do innych pozycji prawniczych. Poza tym każdy artykuł ma własny, mały spis treści. Rzecz bezcenna, przyzna to każdy praktyk prawa.
Sam layout komentarza jest wyjątkowo czytelny, mimo swoje ascetyczności. Odpowiednie formatowanie sprawiło, że brak kolorowych zaznaczeń jest zbędny, a poruszanie się po kodeksie, mimo jego obszerności i wagi, przebiega naprawdę sprawnie.
Co istotne wydanie to uwzlędnia liczne zmiany wprowadzone ostatnio w kodeskie, a w tym m.in.:
- dotyczące tajemnicy Prokuratorii Generalnej,
- dotyczące wyłudzeń podatku VAT
- dotyczących zmian co do pozyskiwania informacji w sprawach o przestępstwa w ruchu lądowym ,
- zmian związanych z nowelizacjami ustawy i ustroju sądów powszechnych.
Jest to najnowsze wydanie na rynku.
Kodeks KARNY. Komentarz – RYSZARD A. STEFAŃSKI – recenzja
Podobnie ma się inny komentarz, z serii KOMENTARZE KODEKSOWE, zredagowany pod przewodnictwem profesora Ryszarda A. Stefańskiego. Mamy 1886 stron, zdrapkę z kodem dostępowym do SIP-u Legalisa (ważnym do 10 maja 2018 roku). Układ – albo layout jak kto woli – jest dokładnie taki sam, jak we wszystkich innych komentarzach z tej serii. Czytelny, a zarazem nieubogi. Pisząc krótko – zastosowano zasadę minimalizmu przy jednoczesnym zachowaniu rozsądku w rezygnacji ze zbędnych ozdobników i dodatków. I to – trzeba przyznać – wyszło publikacjom z tej serii na dobre. 349 zł. wydane na ten komentarz nie będzie straconą inwestycją. Wydawnictwo razem z profesorem przyłożyło się do tego, byśmy nie byli rozczarowani. I choć cena nie jest mała, to zdecydowanie proporcjonalna do pracy i wartości, które niosą za sobą oba komentarze.
Komentarz jest również świeżynką na rynku, dzięki czemu omawia zmiany dotyczące:
- zakazu wstępu na imprezę masową,
- kompleksowej strategii przeciwdziałania terroryzmowi,
- wyłudzenia podatku VAT,
- zaostrzenia odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw,
- ochrony uprawnień alimentacyjnych,
- zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, a także zapewnienia możliwości skutecznego i rzeczywistego stosowania przez organy procesowe reakcji karnej w sprawach o wykroczenia poprzez wydłużenie terminów przedawnienia karalności tych czynów; wprowadzenia nowego typu czynu zabronionego jako przestępstwo – ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego (kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych); podniesienia dolnej kary pozbawienia wolności do 2 lat w stosunku do sprawcy, który spowoduje w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego wypadek, następstwem którego jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu,
- modelu kary ograniczenia wolności, systemu dozoru elektronicznego, kary mieszanej, uchylenia dwóch instytucji o charakterze konsensualnym: umorzenia restytucyjnego oraz możliwości zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary poza sytuacjami wymienionymi w art. 60 KK, z uwagi na dobrowolne poddanie się karze lub złożenie wniosku o wydanie wyroku skazującego (art. 60a KK).
Każdy, kto myśli o zdaniu egzaminu adwokackiego, powinien poważnie zakup obu komentarzy. Pamiętajcie: żeby porządnie się przygotować, trzeba mieć najpierw solidną bazę wyjściową. Jeżeli nie wiedzieliście, gdzie jej szukać, teraz pewnie już wiecie;)
Jak wiemy na egzaminie adwokackim potrzebujemy sprawdzonych źródeł, a ta seria z pewnością jest w stanie uratować w sytuacji dostrzeżenia problemu. Komentarze są bardzo przejrzyste, ale przy tym i wypełnione po brzegi informacjami. Autorzy nie boją się sięgać po orzeczenia, niestanowiące głównej linii orzeczniczej i nie uciekają od wyjaśniania rozbieżności. Zagadnienia są opisywane w sposób wyczerpujący i szczegółowy.
Po wizycie w księgarni mogę napisać jedno – spośród wielu publikacji, polecam właśnie te opisywane, oczywiście jeśli mamy na myśli blok karny na egzaminie. I nie tylko na egzaminie – komentarz z pewnością będzie pomocny również w dalszej praktyce zawodowej.
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem C.H. Beck z blogiem „Kodeks Na Talerzu”.