Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejsze. I nie ma się co dziwić. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce! Zaskakiwać może również powszechnie znana opinia o tym, że zatrute powietrze dotyczy tylko dużych miast. To bzdura. W pierwszej piątce we wspomnianym rankingu są Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław. Jesienią i zimą mamy smog, zaś wiosną i latem – alergeny. W teorii, z pomocą w takiej sytuacji przychodzi oczyszczacz powietrza. Czy rzeczywiście tak jest? Pod lupę weźmiemy oczyszczacz powietrza firmy Philips z serii 2000i.

 

PIERWSZE WRAŻENIE I WYKONANIE

Nim rozpakowałem opakowanie z oczyszczaczem Philipsa, w pobliskim sklepie przejrzałem ofertę konkurencji. To, co najbardziej rzucało się w oczy, to mało estetyczny wygląd. Konkurencyjne produkty nie miały wiele wspólnego z estetyką do tego stopnia, że od towarzyszki mojego życia usłyszałem, że o zakupie tego straszydła mogę sobie pomarzyć. Owszem, nie był to szczyt designu. Ale skupmy się lepiej na testowanym produkcie. Oczyszczasz Philipsa wygląda naprawdę dobrze. Na tym polu nawet malkontenci nie będą mieli powodów do narzekania. Proste, opływowe kształty, z kolorową diodą (a właściwie to lampą) nie straszą z daleka. Co do samej jakości wykonania, to jest on zrobiony z plastiku. Materiał wydaje się być trwały, choć przyznaję, że ze schodów oczyszczacza nie zrzucałem;) W tylnej części mamy wygodny uchwyt do przenoszenia urządzenia. Wymiary? Wielkości większej farelki.

Oczyszczacz powietrza ma kilka trybów pracy. Główne z nich to tryb ogólny, tryb antyalergiczny oraz tryb usuwania bakterii i wirusów. I co najważniejsze – są prędkości działania oczyszcza powietrza, w tym tryb cichy, przy którym spokojnie można spać. Poza tym jest kolorowa dioda, informująca kolorem o stanie powietrza (czerwony – zły stan, niebieski – jest dobrze).

 

ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA

W środku opakowania znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do działania oczyszczacza, tj.:
  • Oczyszczacz powietrza
  • Filtr węglowy do 1 roku użytkowania (FY2420)
  • Filtr NanoProtect HEPA do 2 roku użytkowania (FY2422)
  • Instrukcja obsługi (oczywiście napisana m.in. w języku polskim)

 

JAK TO DZIAŁA?

Oczyszczacz powietrza składa się z trzech filtrów: filtra wstępnego (odpowiedzialny za wyłapywanie kurzu, włosów i sierści), filtra z aktywnym węglem (usuwa szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy) i filtra NanoProtect HEPA (filtruje cząsteczki o rozmiarze mniejszym niż PM2,5). 

 

 


 

 

CZY OCZYSZCZACZ POWIETRZA NAPRAWDĘ DZIAŁA?

W ofercie Philipsa do wyboru mamy kilka oczyszczaczy – różniących się przede wszystkim powierzchnią, którą są w stanie oczyszczać. Najdroższy jest w stanie swoim zasięgiem obejmować nawet 95 m2.

 

 

 

 

Czy oczyszczacz powietrza naprawdę działa? Do tego tematu podchodziłem sceptycznie do czasu, gdy o poranku byłem w stanie zauważyć na ulicy smog. Co gorsza kilka dni później przeczytałem o tym, że smog na zewnątrz skutecznie przedostaje się do wnętrza domu. W tej sytuacji wykonaniem czegoś dobrego dla zdrowia mógłby być oczyszczacz powietrza. Przed samymi testami uważałem jednak, że to kolejny marketingowy bubel. Dopiero w momencie, kiedy uruchomiłem tryb „turbo”, w sypialni, w której akurat byłem (i oczyszczacz również) powietrze zaczęło być niemalże zasysane, zobaczyłem na horyzoncie iskierkę nadziei. Owszem, sprzęt do najtańszych nie należy, ale wysoka cena w żadnym wypadku nie musi być gwarantem skuteczności. Zrobiłem krótki test. Włączyłem urządzenie na średnich obrotach (poziom 2), zostawiając je w sypialni na pół godziny. Po powrocie w pokoju można było poczucie świeże powietrze, dokładnie takie, jakie czuje się po solidnym przewietrzeniu. Nie dość, że było świeżej, to jeszcze zimniej (tak, tak, urządzenie przy okazji wychładza pomieszczenie. Niezbyt drastycznie, ale na pewno odczuwalnie). Przy pierwszym uruchomieniu oczyszczacza, aplikacja Air Matters pokazała poziom alergenów na poziomie 5/12, co znaczyło, że nie jest źle. Pytanie tylko, czy czujnik czasem nie oszukiwał? Zrobiłem prosty test. W sypialni kilka razy „strzepałem” kołdrę (przyznaję, nieco się kurzyło). To wystarczyło, by wskaźnik z 5-ki podniósł się do 7-ki. Podobnie było przy rozpaleniu kominka. W tym przypadku poziom PM 2.5 wzrósł o kilka poziomów (9 na 12). I słusznie.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

APLIKACJA AIR MATTERS

Testowany przeze mnie model (oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10) jest zintegrowany z aplikacją Air Matters (dostępną zarówno na telefony i tablety z systemem iOS, jak i Android). Co oznacza to w praktyce? Jeżeli mamy włączone wi-fi, a oczyszczacz jest podłączony do prądu, możemy za pomocą aplikacji:
– włączać/wyłączać oczyszczasz
– wybierać jeden z trzech trybów pracy tzn. tryb ogólny, tryb antyalergiczny oraz tryb usuwania bakterii i wirusów.
– regulować prędkość działania oczyszczacza (prędkość od 1 do 3, ciche działanie i turbo)
– ustawiać jasność wyświetlacza/wyłączać go
– oraz programowanie czasu pracy (zegar umożliwia ustawienie liczby godzin pracy oczyszczacza, po ustalonym czasie urządzenie automatycznie się wyłączy)
W ramach ciekawostek aplikacja zapisuje również w historii wyniki zanieczyszczenia z przeszłości.

Oczywiście bez aplikacji też da się żyć, bowiem wszystkie te funkcje można wywoływać, używając przycisków zainstalowanych na samym oczyszczaczu.

 Aplikacja Air Matters

 

ILE KOSZTUJE OCZYSZCZACZ POWIETRZA. WYMIANA FILTRÓW

Cena markowego oczyszczacza zależy przede wszystkim od maksymalnej powierzchni, którą jest w stanie oczyścić. Najdroższy oczyszczacz Philipsa zdaniem producenta swoim zasięgiem jest w stanie objąć do 95 m2. Nieco mniej, bo około dwa tysiące zapłacimy za urządzenie o zasięgu do 79m2. Do kosztów użytkowania należy w przyszłości doliczyć zakup nowych filtrów.  Filtr  (FY2420, cena 159-199 zł) z aktywnym węglem powinnośmy wymieniać średnio co rok, zaś filtr HEPA FY2422, cena 199 zł) co dwa lata. Do tego dochodzi ręczne czyszczenia wstępnego filtra (średnio raz na tydzień). Warto to robić (spójrzcie na załączone zdjęcie – „efekt” po dwudniowym używaniu oczyszczacza).

 Aplikacja Air Matters

 

PODSUMOWANIE

Powiedzmy sobie jasno – żaden oczyszczacz powietrza nie zastąpi odkurzacza i co do tego nie ma wątpliwości. Ale nie da się ukryć, że wspomniany oczyszczacz rzeczywiście robi swoją robotę, jak należy. Tryb „ciche działanie” rzeczywiście sprawdza się w sytuacji, kiedy np. zostawiamy w sypialni włączony oczyszczacz na noc. A tryb turbo? Daje czadu! Bez wątpienia jest głośno (patrz: dołączony filmik), ale przy tym bardzo szybko obniżają się wskaźniki zanieczyszczeń. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem filtra jest tryb usuwania bakterii i wirusów. W przypadku „grypowego sezonu” takie urządzenie jest na wagę złota. Wady? Oczywiście, że są. A właściwie to jedna – cena. Dwa tysiące złotych to koszt tego urządzenia, czyli wydatek zdecydowanie większy niż rodzinny wypad na lody. Z drugiej jednak strony pierwszy lepszy nowy telefon kosztuje dziś około półtora tysiąca złotych. Może w takim razie warto poszukać tańszych oczyszczaczy? Prawdę powiedziawszy dostałem do testów oczyszczacz za kilkaset złotych. Zapach palonego plastiku w trakcie działania oczyszczacza sprawił, że grzecznie za niego podziękowałem. Podsumowując – czy warto? Jeśli zależy nam na zdrowiu, cenimy czyste powietrze i chcemy zrobić dla siebie coś dobrego – zdecydowanie warto.

PS-KOMUNIKAT F0 – CO OZNACZA I JAK GO ZRESTARTOWAĆ

Po około miesiącu użytkowania Wasz odświeżacz może zacząć wyświetlać komunikat „F0”. Oznacza to, że musicie wyczyścić filtr wstępny. Można to zrobić na przykład przy użyciu odkurzacza (byle delikatnie) albo możecie umyć wilgotną szmatką i zamontować filtr z powrotem dopiero po jego wyschnięciu. Następnie trzeba włączyć oczyszczać, przytrzymać przez ok. 3 sekundy pierwszy przycisk od prawek (taka strzałka zawracająca) i gotowe, komunikat powinien zniknąć!

SPECYFIKACJA TECHNICZNA – OCZYSZCZACZ POWIETRZA AC2889/10

Moc [W]
56
Rodzaj zasilania
Sieciowe
Poziom hałasu [dB]
32-64
Inne
Możliwość sterowania po przez urządzenie mobilne, dzięki bezpłatnej aplikacji, Długość przewodu zasilającego 1,8 m.
Funkcje
Ilość stopni oczyszczania
Auto , 5
Wyświetlacz
Dotykowy panel kontrolny , Tryb pracy , Wskaźnik jakości powietrza
Oczyszczanie
Rodzaj filtrów
Aktywny filtr węglowy , Węglowy , Wstępny
Ilość filtrów
3
Max powierzchnia pomieszczenia [m2]
79
Czujniki
Jakości powietrza
Fizyczne
Wysokość [cm]
61.2
Szerokość [cm]
41.2
Głębokość [cm]
29.4
Waga [kg]
9.3