Z baterią w smartfonie jest jak z kondycją. Gdy o nią nie dbamy, to staje się coraz gorzej wydajna. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o to jak dbać o baterię w telefonie? Warto to wiedzieć, by zacząć stosować rady, nim będzie za późno. A wtedy pozostanie nam już jedynie wymiana baterii lub zakup nowego telefonu.
Sposoby na to, by wydłużyć działanie i żywotność baterii w telefonie
- Nie rozładowuj baterii niemalże do zera. Kiedy poziom naładowania spadnie poniżej 20 procent, postaraj się jak najszybciej podłączyć baterię do ładowania.
- Kiedy już podłączysz telefon do ładowania, wytrzymaj co najmniej do momentu, gdy bateria osiągnie stopień naładowania na poziomie 50 procent. Co więcej, idealnie będzie, jeśli uda Ci się dotrwać do momentu, gdy telefon przekroczy 80 procent ładowania. Pomocne w tym przypadku jest posiadanie powerbanku. Dzięki temu nawet wychodząc z domu, nie musimy przerywać procesu ładowania baterii
- Ładując telefon, używaj jedynie oryginalnej ładowarki. Owszem, znajdziesz w internecie wiele nieoryginalnych odpowiedników. Jednak to wiąże się z ryzykiem ładowania telefonu przy użyciu złego napięcia, a to doprowadzi do uszkodzenia akumulatora w telefonie.
- Nie ładuj telefonu, który leży na poduszce.
- Wyłączony telefon, czytaj nieużywana bateria przetrzymywana przez dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.
- Ładuj telefon w takiej w temperaturze, w jakiej będzie pracował. To oczywiście wariant optymalny. A przy okazji to również odpowiedź dlaczego na mrozie baterie w telefonach tak szybko „padają”.
- Nie zostawiaj telefonu podłączonego do ładowarki na noc. To podobno mit, bowiem po naładowaniu telefonu do 100 procent najnowsze baterie w smartfonach są na tyle inteligentne, że same odcinają źródło prądu. Czy tak jest, trudno powiedzieć. Dla bezpieczeństwa jednak lepiej unikać zostawiania telefonu do ładowania na noc.
- Czy szybkie ładowanie uszkadza baterię? Opinie na ten temat są różne. Mnie jednak najbardziej przekonuje historia, którą usłyszałem od sprzedawcy w jednym z salonów z komórkami. Po kilku szybkich ładowaniach swojego telefonu zauważył on, że od teraz bateria nie tylko szybciej się ładuje, ale i również szybciej się rozładowuje. Problem dotknął go podwójnie. Sytuacja miała miejsce zarówno w przypadku jego telefonu, jak i żony. Wniosek nasuwa się sam. No chyba, że ktoś ma wątpliwości, to oczywiście sam może to sprawdzić na własnej skórze;) Ja w każdym razie spasuję:)
+ Przeczytaj również o: W jakiej temperaturze przechowywać żywność?