Przyznaję. Trochę mnie zaskoczyła popularność recenzji książek dla osób chcących zdawać w najbliższym czasie egzamin adwokacki. Dlatego postanowiłem iść za ciosem i wziąć pod lupę kolejne pozycje. Zdecydowanie kolejne z cyklu niezbędnego każdego prawnika…

 

Pierwszą z nich jest Komentarz do Kodeksu postępowania administracyjnego, napisany pod redakcją prof. Romana Hausera i prof. Marka Wierzbowskiego. Jest to wydanie 4., opublikowane przez Wydawnictwo C.H. Beck.

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Estetyka komentarza jest powalająca. Z pewnością porządkuje tę niełatwą materię, która przez wielu prawników jest „nielubiana”. Kiedy to czytam, no cóż… chyba łatwo będzie się do tego jednak przekonać!Spis treści - komentarz do Kodeksu o Postępowaniu przed Sądami Administracyjnymi

Co ważne na egzaminie – na początku każdego rozdziału zawarta została literatura dodatkowa. Co więcej, każdy artykuł ma swój spis treści, co znacznie ułatwia nawigację. A pogubić się w tym natłoku informacji nie jest trudno, ponieważ ta biblia liczy blisko 1400 stron.

Ten komentarz można właściwie nazwać przewodnikiem po Kodeksie Postępowania Administracyjnego, bowiem pokazuje wiele zawiłości z prawa materialnego. Autorzy nie boją się trudnych zagadnień. Ponadto ma on jeszcze jedną zaletę. Na początku książki znajdziemy zdrapkę z kodem,  gwarantującą dostęp do ustaw administracyjnych (do 20.05.2018 roku). Poza tym w przypadku, gdy komentarz zostanie zaktualizowany, dostajecie możliwość bezpłatnego dostępu on-line do wersji ujednoliconej, zawierającej wszystkie zmiany.

Wspomniany kodeks został wydany w ramach serii „Duże Komentarze Becka”. Cena do najniższych nie należy, ale to akurat prawników dziwić nie powinno. 349 zł. Na taki wydatek powinniśmy się nastawić w przypadku decyzji o zakupie. Czy warto? Prawnikiem nie jestem, ale mogę jedynie zacytować słowa znajomej prawniczki, która widząc ostatnio ten komentarz na moim biurku stwierdziła, że co Lexus wśród prawniczych pozycji. Zwykle mówi prawdę. Tym razem pewnie też tak było;)

Co więcej – omawiane wydanie Komentarza do KPA jest świeżynką do rynku i dzięki temu uwzględnia nowelizacje z kwietnia 2017r. obejmujące m.in. zmiany dotyczące:

  • mediacji i ugody,
  • milczącego załatwienia sprawy,
  • usprawnienia instytucji przewlekłości i bezczynności działania organu,
  • nowych zasad w KPA,
  • zasady „in dubio pro reo” w administracji.

Książkę można zamówić >> TUTAJ <<

Drugim recenzowanym tytułem z serii „Duże Komentarze Becka” jest komentarz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, napisany również pod redakcją prof. Romana Hausera i prof. Marka Wierzbowskiego. Jest to wydanie 5.

Książka jest „troszeczkę” cieńsza od poprzedniej (o sto stron), czyli liczy niemal 1300 stron. Tutaj także mamy zdrapkę upoważniającą  nas do dostępu do systemu prawnego legalis  w zakresie ustaw administracyjnych (ważną do 01.06.2018 r.). Podobnie w razie nowelizacji komentarza, możemy podejrzeć zmiany całkowicie bezpłatnie. Zakup będzie więc inwestycją na lata… W tym przepadku cena wynosi 329 zł.

Układ graficzny jest niemalże identyczny jak w komentarzu do Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Podobnie możemy tu znaleźć spis treści po każdym artykule i efektywne formatowanie tekstu (pogrubienie ważnych kwestii, itp.). To znacznie ułatwia pracę.

Istotne jest to, że prawo administracyjne nie należy do jednolitych i to na szczęście jest tutaj uwzględnione – wskazuje się na rozbieżne orzecznictwo, co może być skuteczną deską ratunku w przypadku szukania rozwiązania do trudnego kazusu na egzaminie.

Również i to wydanie uwzględnia najnowsze zmiany wchodzące w życie 01 czerwca 2017r., czyli m.in. zmiany dotyczące:

  • wniesienia i warunków skargi,
  • mediacji,
  • kar pieniężnych,
  • informatyzacji i cyfryzacji podmiotów realizujących zadania publiczne,
  • przymusowej restrukturyzacji.

 

Ilość nowelizacji może przerażać, ale ten komentarz to ułatwia. Jasno wskazuje już przy danym przepisie,że jest on nowy i kiedy wszedł w życie. Uwzględnia kwestie intertemporalne, a także omawia uzasadnienie projektu nowelizacji i możliwe interpretacje. Tak samo sprawa się ma w przypadku pierwszego omawianego komentarza.

Książkę można zamówić >> TUTAJ <<

 

Tekst powstał we współpracy z blogiem „Kodeks Na Talerzu i Wydawnictwem C.H. Beck