Gdzie trzeba się zgłosić, żeby wymienić paszport? Gdzie należy złożyć wniosek, by otrzymać nowy paszport? Ile trzeba czekać na wymianę paszportu? To pytania, które przed wakacjami będziemy sobie zadawali coraz częściej.

 

Jak wyrobić paszport? – poradnik

Jak wyrobić paszport dla dorosłego?

Jeżeli chcesz wyrobić paszport i masz zamiar zrobić to w Polsce, musisz wypełnić wniosek o paszport, zebrać wymagane dokumenty i udać się do punktu paszportowego. Wniosek musisz złożyć osobiście z racji tego, że przy okazji składania dokumentu zostaną pobrane Twoje odciski palców.

 

 

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Szczegółowy opis procedury wyrabiania paszportu dla dziecka znajdziecie >> TUTAJ <<

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Co zrobić, gdy nagle potrzebujemy wyjechać za granicę, a nie mamy paszportu? W tej sytuacji możemy wyrobić paszport tymczasowy. Taki paszport wyrabiany jest w zdecydowanie krótszym czasie, a jego ważność wynosi nie dłużej niż 12 miesięcy.

Uwaga! Nie wszystkie państwa akceptują paszport tymczasowy! Przed wyjazdem do konkretnego kraju koniecznie sprawdź, czy akceptują w nim paszporty tymczasowe!

Więcej o paszporcie tymczasowym przeczytacie TUTAJ

Jak wyrobić paszport?

Gdzie wymienić paszport?

Gdzie dokładnie składa się wniosek o wydanie paszportu? Robi się to w punktach paszportowych – w Urzędach Wojewódzkich (lista miejsc, w których możesz złożyć wniosek o wydanie paszportu dostępna jest >> TUTAJ <)

Ile trwa wymiana paszportu? 

Wymiana paszportu trwa do 30 dni. Przy czym w praktyce, zazwyczaj ten okres jest nieco krótszy, szczególnie poza wakacjami.

 

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu kosztuje 140 złotych. Jest to kwota w przypadku, gdy nie masz żadnej zniżki ani ulgi. Np. osoby mające ponad 70 lat, otrzymają paszport za darmo.

 

Jak wyrobić paszport. Poradnik

 

Jak długo ważny jest paszport?

Paszport ważny jest dziesięć lat. Dokładną datę upływu ważności paszportu możesz sprawdzić w swoim dokumencie.

 

Gdzie sprawdzić czy paszport jest już gotowy?

Możecie sprawdzić czy paszport jest gotowy pod TYM adresem. Aby to zrobić, będziecie potrzebowali numer sprawy, który znajdziecie na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport.

 

Gdzie odebrać paszport?

Paszport można odebrać w punkcie paszportowym – w miejscu, w którym złożyło się wniosek. Co ważne, przy odbiorze paszportu zostaną sprawdzone nasze dane biometryczne (twarz, odciski palców). Poza tym, odbierając nowy paszport, trzeba mieć ze sobą stary, by został on anulowany (zazwyczaj jest to nacięcie rogu paszportu)

Więcej informacji o wymianie paszportu znajdziecie TUTAJ

 

 

>> Przeczytaj również o tym kogo poinformować, gdy wymieni się dowód osobisty <<

>> Przeczytaj również o tym jak wymienić dowód osobisty <<

>> Przeczytaj również: Zmiana nazwiska po ślubie. Komu to zgłosić? <<